Jysk-Fynsk Dame Cup 2006

 

Jysk-Fynsk Dame Cup 2006 køres over 3 afdelinger, og kun ryttere med Dame A, Dame B eller Dame Junior licens i Distrikt Jylland-Fyn får point til den samlede stilling.

Ryttere med klippekort kan ikke få point til Jysk-Fynsk Dame Cup.

 

I hver afdeling er der point til de første 10 dameryttere fra distriktet.

 

Pointgivning:                       Nr. 1              12 Point                              Nr.   6            5 Point

                                            Nr. 2              10 -                                     Nr.   7            4 –

                                            Nr. 3                8 -                                     Nr.   8            3 –

                                            Nr. 4                7 -                                     Nr.   9            2 –

                                            Nr. 5                6 -                                     Nr. 10            1 –

 

Alle løb tæller i den samlede stilling, hvor der vil være 7 præmier:

Nr. 1  600 kr.

Nr. 2  500 kr.

Nr. 3  400 kr.

Nr. 4  300 kr.

Nr. 5  200 kr.

Nr. 6  150 kr.

Nr. 7  100 kr.

 

Ved pointlighed er sidste afdeling afgørende.

For at opnå præmie sammenlagt, skal rytteren deltage i sidste afdeling.

 

Dame A, Dame B og Dame Junior starter sammen i cup løbene, men med særskilte præmierækker i de enkelte afdelinger.

Sammenlagt køres i en fælles præmierække.

 

Jysk-Fynsk Dame Cup løb 2006:

28.05.06        Randers       

18.06.06        Svendborg   

20.08.06        Vejle

 

Samlet stilling:

Plc. Navn Klub Klasse Randers Svendborg Vejle Samlet
1 Karina Hegelund Esbjerg CR DA 10 12 8 30
2 Maria Bornak Team Odense Energi DA 12   12 24
3 Pernille Vork Esbjerg CR DA   10 10 20
4 Henriette Frederiksen Esbjerg CR DA 3 8 6 17
5 Heidi Christiansen Esbjerg CR DJ 5 7   12
6 Janni Vestergaard Hammel CK DJ 4   5 9
7 Katrine Daugaard Horsens AC DJ     7 7
8 Jette Fuglsang Thy CR DB 6     6
9 Lene Nørregaard Cykling Odense DB     4 4
10 Maria Kruse Team Odense Energi DA 2   2 4
11 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi DA     3 3
12 Henriette Christensen Kolding BC DB     1 1
13 Nikoline Hansen Bov CC DA 1     1

Ikke placeret i slutklassementet pga. manglende start i sidste afdeling:

  Annette Dam Team Odense Energi DA 8 6   14
  Signe Iversen Vejen BC DB 7     7